Symultana z arcymistrzem Jackiem Gdańskim-relacja

8 zwycięstwami i jedną przegraną zakończyła się symultana szachowa arcymistrza Jacka Gdańskiego rozgrywana 20 września na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Jedyną osobą, która pokonała arcymistrza był Sławomir Kędzierski (ranking FIDE 2144). „Wygrać partię w symultanie dawanej przez arcymistrza jest wielkim przeżyciem, zwłaszcza że w moim przypadku zdarzyło się to po raz pierwszy. Zadowolony jestem z tego, że poprawnie poświęciłem jakość, gdyż było to w duchu pozycji. Wytrzymałem też presję gry jeden na jednego (kończyłem partię jako ostatni) w tempie blitza z dodawanymi sekundami. Natomiast przeoczyłem kilka silniejszych kontynuacji, chociaż przegrywające posunięcie zrobiły ostatecznie w końcówce białe. Bardzo cenna była dla mnie analiza fragmentów partii z Jackiem, szczególnie tych z gry końcowej. Wygrana zachęci mnie do prowadzenia treningu indywidualnego.” – powiedział po zwycięstwie Sławomir Kędzierski.

Rywale Jacka Gdańskiego stawiali dzielny opór. Nie brakowało spektakularnych akcji oraz taktycznych posunięć, które wymagały od arcymistrza wzmożonej koncentracji i analizy sytuacji. Z uwagi na zacięte pojedynki, symultana zakończyła się dopiero po ponad 2 godzinach rywalizacji.  Po zakończeniu rywalizacji uczestnicy symultany wymieniali swoje wrażenia z arcymistrzem, który chwalił spryt i pomysłowość swoich przeciwników.

Jacek Gdański jest arcymistrzem od 1997 roku. To wielokrotny reprezentant Polski m.in. na olimpiadach szachowych oraz drużynowych mistrzostwach Europy. Najwyższy ranking w karierze osiągnął 1 lipca 2000 r., z wynikiem 2557 punktów zajmował wówczas 4. miejsce wśród polskich szachistów. Od 2016 roku Jacek Gdański jest Wiceprezesem Zarządu Polski Gaz Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych m. in. odpowiedzialny za zarządzanie ryzykiem.

Symultanę zorganizowało Stowarzyszenie Absolwentów Warsaw-Illinois Executive MBA i Executive MBA@UW przy współpracy z Polskim Związkiem Szachowym oraz Wydziałem Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.