W dniu 28 kwietnia 2021 odbyło się kolejne niezwykle interesujące spotkanie zorganizowane przez Stowarzyszenie Absolwentów EMBA@UW pt:
“SPEED bez granic – ekonomia ery danych”
Prelegentem webinaru był dr Aleksander Poniewierski – partner, globalny lider cyfryzacji i nowych technologii w firmie EY, który posiada wieloletnie doświadczenie w transformacjach cyfrowych największych firm na świecie. Jest również wykładowcą na wielu uniwersytetach w kraju i zagranicą.
Spotkanie rozpoczęło się tradycyjnym przywitaniem wszystkich uczestników przez Krzysztofa Pajączka wiceprezesa Stowarzyszenie Absolwentów EMBA@UW i przez dr Tomasza Ludwickiego – Dyrektora Programu Executive MBA@UW.
Dr Poniewierski rozpoczął webinar od krótkiego przedstawienia czym charakteryzuje się czwarta rewolucja przemysłowa. Przyspieszony świat żąda usług natychmiast, jest oczekiwanie szybkiej dostawy towaru. Nikogo też nie dziwi, że potrafimy z dużą precyzją przewidzieć wydarzenia, które nastąpią. Urządzenia takie jak komputer, czy telefon komórkowy wiedzą o nas więcej niż rodzina i przyjaciele. To wszystko po to by można było działać szybciej.
Po wstępie uczestnicy poznali rozwinięcie skrótu SPEED:
Security
Partnership
Emerging technology
Economy
Digital transformation
Ze względu na ograniczenie czasowe webinaru dr Poniewierski zdecydował się na szersze przedstawienie tematu nowoczesnych technologii, monetyzacji danych oraz ekonomii w dobie czwartej rewolucji przemysłowej.
Mówi się, że nowoczesne technologie powstające dziś, za rok będą miały rozpisany model ekonomiczny, tak by można było na nich zarobić. W tej chwili wyróżniamy wielką czwórkę dominujących technologii:
– Mobility
– Cloud
– Sztuczna inteligencja
– Internet rzeczy
Powyższe technologie posiadają niespotykane wcześniej cechy.
Mobility
– to my inwestujemy w urządzenie, ładujemy je, dbamy o to urządzenie, co oznacza, że firma software’owa nie musi już tworzyć infrastruktury
– to są nasze urządzenia, spersonalizowane, na których przechowujemy nasze tajemnice
– są łatwe do identyfikacji i lokalizacji
Internet rzeczy
– pierwszy raz w historii mamy urządzenia, które są synchronizowane
– precyzyjna lokalizacja miejsca (za darmo)
Chmura obliczeniowa
– może się ona zwiększać lub zmniejszać na żądanie
– możemy dodawać i odbierać dostęp
Sztuczna inteligencja
– posiada zdolność rozwiązywania problemów i zdolności poznawcze.
Te cztery elementy tworzą transformację cyfrową. One są dostępne dziś dla każdego. Kiedyś drogie teraz przystępne z dużą mocą przetwarzania i miniaturyzacją, która odgrywa ważną rolę. Te cztery technologie działają najlepiej, gdy pracują razem. One się uzupełniają. Co za tym idzie?
Kiedyś wiedza i doświadczenie dawały przewagę nad konkurencją. Dzisiaj w dobie 4 rewolucji można zebrać informacje zapisane na milionach sprzętów i na tej podstawie stworzyć koncepcję. Dziś nie trzeba mieć doświadczenia, wystarczy kupić produkt stworzony na bazie zgromadzonego doświadczenia milionów. To są tzw. produkty przyszłości.
Produkty przyszłości mają 5 cech wspólnych:
1. są kompletne
2. łatwe do użycia – intuicyjne
3. mają wbudowaną logikę
4. są proste
5. w połączeniu z wiedzą dają optymalny efekt
Produkt przyszłości to ważny element ekonomii opartej na danych.
Czym cechuje się ekonomia oparta na danych (czwartej rewolucji przemysłowej)?
● Produktywność – czyli więcej za mniej –
paradygmaty produktywności obniżające koszty działania to:
1. zastosowanie procesów IoT i przetwarzanie ich w chmurze
2. Sztuczna inteligencja pozwalająca przewidywać zdarzenia
3. redukcja ludzkiej siły roboczej na rzecz automatyzacji przy zadaniach powtarzalnych.
4. Monetyzacja danych – czyli coś za nic –
Jak to wygląda w rzeczywistości?
Wiarygodne i wartościowe źródła danych zbierane przez platformy danych są wymieniane lub sprzedawane na rynku danych przez interesariuszy biznesowych. Mogą oni budować swoją infrastrukturę lub łączyć się z już istniejącą infrastrukturą.
Dane są nierejestrowanym przepływem wartości, który może być kopiowany milion razy bez utraty pierwotnej wartości. Taka wartość jest trudna do obliczenia, a wymiana danych nie jest opodatkowana.
Jest wiele sposobów na monetyzację danych, w tym także sposoby czasami wątpliwe etycznie.
Ekonomia czwartej rewolucji przemysłowej wykorzystuje technologię, aby budować dynamiczną asymetrię danych. W zależności od modelu biznesowego różna modyfikacja jest potrzebna, aby móc wykorzystać technologię na swoją korzyść.
Dr Poniewierski podał wiele przykładów ilustrujących wprowadzanie koniecznych zmian i efekt jaki miały dla produktywności firm.
W dalszej części webinaru dr Poniewierski zachęcił uczestników do dyskusji, w trakcie której zadano mu wiele ciekawych pytań dotyczących przewidywań na temat kierunku w którym zmierza ekonomia.