28 maja 2020 roku odbył się kolejny Wirtualny Business Mixer pt: „Mikro i makroekonomiczne konsekwencje pandemii koronawirusa” poprowadzony przez dziekana Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego Prof. zw. dr hab. Alojzego Z. Nowaka. Spotkanie, w którym uczestniczyło rekordowa liczba ponad 70 osób, rozpoczął prezes Stowarzyszenia Absolwentów Sylwester Wybranowski. Dr T. Ludwicki, dyrektor studiów Executive MBA na Uniwersytecie Warszawskim, także przywitał uczestników wskazując, że dzięki uruchomieniu webinarów mamy możliwość uczestniczyć w spotkaniach absolwentów dużo częściej niż przed Covid-19.
Prof. Nowak rozpoczął prezentację od przywołania wspaniałego człowieka i znakomitego ekonomisty prof. Kazimierza Rycia, który odszedł 23 maja 2020 roku. Śp. prof. Ryć był współzałożycielem Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, a także cenionym na całym świecie ekonomistą . Wykładał na uczelniach nie tylko w Polsce, ale także na całym świecie w tym głównie w Rosji i Francji.
Prezentację prof. Nowak rozpoczął od podstaw na bazie których powstaje opis współczesnego świata. Świat przed Covid-19 był globalizujący się, zamerykanizowany. Rozwijała się w nim demokracja, prywatyzacja i liberalizacja rynku. Były także procesy integracyjne takie jak Unia Europejska, jednak rynek wydawał się w dużym stopniu wolny od wpływów politycznych. Ludzie nie wierzyli, że opisany w Singapurze „Czarny Łabędź” nadejdzie by obalić istniejące koncepcje i modele. Zastanawiano się nad wpływem produkcji na środowisko. Rozmawiano o spowolnieniu produkcji, ale także o potrzebie pomocy uboższym regionom. Brano pod uwagę zmniejszenie o połowę tygodniowego czasu pracy. Nikt jednak nie miał odwagi by podjąć się tego. Zadawano również pytanie o wpływ automatyzacji produkcji na człowieka jako pracownika.
Kiedy przyszedł „Czarny Łabędź” i zatrzymał świat wszyscy musieli zacząć funkcjonować wolniej. Prof. Nowak wskazał, że gospodarki krajów, w których było większe zaangażowanie państwa lepiej sobie poradziły. Zauważył, że jeśli państwowe instytucje są słabo rozwinięte to gorzej radzą sobie w sytuacji kryzysu. Jako przykład podał szpitale w Stanach Zjednoczonych, które są tak wysoce specjalizacyjne i tym samym drogie, że zabrakło miejsca i możliwości, by podołać chorym na korona wirusa.
Prof. Nowak omówił także inne popandemiczne zmiany. Pieniądz, który znaliśmy do tej pory jest czym innym. Założenia ekonomiczne zmieniły się zupełnie. Banki w wydaniu dzisiejszym przestaną mieć znaczenie i kontrolę nad systemem finansowym poprzez takie platformy jak Ali Baba. Prof. Nowak podkreślił, że nie da się robić biznesu bez tej wiedzy.
Ostatnia część prezentacji dotyczyła intensywnego rozwoju kultury technicznej, do którego zostaliśmy zmuszeni przez Covid-19. A w zasadzie Covid-19 zweryfikował, które przedsiębiorstwa, instytucje są na tyle elastyczne by przystosować się do warunków i rozpocząć funkcjonowanie online. Prof. Nowak wskazał Uniwersytet Warszawski jako jedną z uczelni, która przeszła ten test pozytywnie i pokazała jak szybko i sprawnie jest w stanie poradzić sobie w nowej sytuacji i dostarczać pełnowartościowe wykłady poprzez kanały internetowe. Jednak profesor podkreślił, że mimo tego studenci wciąż chcą kontaktu z wykładowcami, a wykładowcy z żywym studentem.
Spotkanie zakończone zostało pytaniami do profesora. Pytania zadawane były wielowątkowe a odpowiedzi dostarczały znów bardzo ciekawej wiedzy i poglądów. Temat był dla uczestników webinaru bardzo interesujący co widać było po żywej dyskusji równolegle na czacie.
Prof. Alojzy Nowak również był bardzo zadowolony z udziału w webinarze i wyraził ochotę na udział w kolejnych spotkaniach z absolwentami EMBA@UW.
Na zakończenie Wiceprezes Stowarzyszenia Absolwentów – Krzysztof Pajączek podziękował prof. Nowakowi za udział i bardzo ciekawe wystąpienie, Tomkowi Ludwickiemu za moderowanie spotkania. Zaprosił również na kolejne webinarium – JAK COVID-19 „POMÓGŁ” CYFROWEJ TRANSFORMACJI? Które odbędzie się 3 czerwca br.